Πρόγραμμα Σπουδών

Νέα Ερυθραία – πρόγραμμα σπουδών 2018-07-20T16:44:48+00:00

Γ’ ΛΥΚΕΙΟΥ

Ανθρωπιστικές σπουδές – Θετικές σπουδές – Σπουδές Οικονομίας & πληροφορικής

Γ λυκείου – χειμερινό πρόγραμμα σπουδών

Η προετοιμασία για την τελική ευθεία έχει ξεκινήσει από τη θερινή περίοδο. Στόχος είναι:

• η πλήρης και χρονικά εμπρόθεσμη κάλυψη της ύλης.
  • ψυχολογική προετοιμασία για τις εξετάσεις.
  • ολοκληρωμένη επανάληψη για εμπέδωση της ύλης

Με το τρίπτυχο έμπειροι και εξειδικευμένοι καθηγητές – δοκιμασμένα βιβλία που απλουστεύουν την ύλη και στενή παρακολούθηση απο τη διοίκηση των φροντιστηρίων, η επιτυχία των μαθητών μας είναι μονόδρομος.

Γ λυκείου – θερινή προετοιμασία

Η προετοιμασία για την τελική ευθεία ξεκινά από τη θερινή περίοδο. Στόχος είναι:

• η πλήρης και χρονικά εμπρόθεσμη κάλυψη της ύλης.
  • να διαπιστωθούν έγκαιρα οι ανάγκες των μαθητών ώστε να καλυφθούν με επιπλέον μαθήματα.
  • ψυχολογική προετοιμασία για τις εξετάσεις.
  • ολοκληρωμένη προετοιμασία για τα θέματα των εξετάσεων

Β’ ΛΥΚΕΙΟΥ

Ανθρωπιστικές σπουδές – Θετικές σπουδές – Σπουδές Οικονομίας & πληροφορικής

Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ – Η ΑΦΕΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ

Με την επιλογή της κατεύθυνσης ο μαθητής ουσιαστικά κάνει την πρώτη κίνηση σταδιοδρομίας. Σε αυτή την τάξη μέσα από συνεχείς γραπτές δοκιμασίες:

• συστηματοποιείται και τελειοποιείται η συνθετική ικανότητα του μαθητή.
  • ο υποψήφιος οργανώνει και εμπεδώνει την ύλη η οποία αποτελεί αντικείμενο εξέτασης και για την εισαγωγή στο πανεπιστήμιο.
  • τα εγχειρίδια του οργανισμού, οι προσαρμοσμένες στις απαιτήσεις κάθε τμήματος σημει-ώσεις και παραδόσεις είναι τα μέσα για την επίτευξη του στόχου.

Ο μαθητής μας καταλήγει σε μαθήματα επιλογής τα οποία ενδεχομένως θα καθορίσουν και σε ποια σχολή θα εισαχθεί. Η συνεργασία με τον υπεύθυνο καθηγητή, αλλά και με εξειδικευμένους συμβούλους επαγγελματικού προσανατολισμού οδηγούν σε αυτό το αποτέλεσμα.

Α’ ΛΥΚΕΙΟΥ

Α λυκείου – ο προθάλαμος της προετοιμασίας για το Πανεπιστήμιο

Η αρχική τάξη του λυκείου αποτελεί τη φάση εγκλιματισμού στις απαιτήσεις του νέου λυκείου.

Συγκεκριμένα οι μαθητές:

• καλούνται να ανταποκριθούν σε γραπτές εξετάσεις συνδυαστικών θεμάτων χωρίς τη δυνατότητα επιλογής όπως στο γυμνάσιο. Στο φροντιστήριο με τα συνεχή διαγωνίσματα προετοιμάζονται και τελικά διαμορφώνουν μία τεχνική απάντησης θεμάτων.
  • Στο φροντιστήριο εμβαθύνουν σε θεμελιώδεις ενότητες, οι οποίες θα θεωρηθούν προαπαιτούμενες για τις Πανελλήνιες εξετάσεις.
  • Εισέρχονται σε φάση προεπιλογής Ομάδας Προσανατολισμού. Με τα συνεχή δεδομένα από τα τεστ και τα διαγωνίσματα συνειδητοποιούν τις κλίσεις τους και τα ποιοτικά τους χαρακτηριστικά.

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Γυμνάσιο – Η θεμελίωση των γνώσεων και του τρόπου μελέτης

Ο μαθητής σε στενή συνεργασία με τους διδάσκοντες , στο πλαίσιο ολιγομελών τμημάτων:

• εμπεδώνει τις βασικές αρχές κάθε γνωστικού αντικειμένου (ανάπτυξη κειμένου, αρχαία ελληνική γραμματική, αλγεβρική δομή, θεωρία και μεθοδολογία στη Φυσική. και τη Χημεία).
  • συστηματοποιεί τη μελέτη του αφομοιώνοντας έναν αποδοτικότερο τρόπο προετοιμασίας στο σπίτι.
  • μαθαίνει να ανταποκρίνεται σε γραπτές εξετάσεις πολύ πριν του ζητηθούν στο σχολείο.
  • βελτιώνει δεξιότητες που μπορεί να μην είχαν καλλιεργηθεί επιτυχώς στις προηγούμενες τάξεις (εκφραστικές, υπολογιστικές, κατανόηση σχημάτων).
  • επικοινωνεί με τους διδάσκοντες και λαμβάνει βοήθεια προσαρμοσμένη στις προσωπικές του ανάγκες.

Ο κυρίαρχος εκπαιδευτικός στόχος είναι οι μαθητές να αποκτήσουν μαθησιακή συνείδηση,υποδομή και φιλοσοφία καλού μαθητή. Άμεσο όφελος είναι η εξοικονόμηση χρόνου, η κάλυψη ενοτήτων με συνεχείς ασκήσεις, με επόμενο την τόνωση αυτοπεποίθησης του μαθητή και την καλύτερη κατανόηση των μαθημάτων. Ο μαθητής μαθαίνει να αγαπά το σχολείο και θέτει ακαδημαϊκούς στόχους.(«θέλω να γίνω…»)